Oratorium św. Jana Bosko w Garbowie

Ale to już było

10.08.2016

Jak rozwinąć skrzydła, to tylko na półkoloniach w Garbowie

Od kilku, a pewnie nawet kilkunastu już lat, w sezonie wakacyjnym Siostry Salezjanki wraz ze swoimi młodymi współpracownikami organizują półkolonie dla dzieci i młodzieży. Nie inaczej było i tego roku – rodzinny klimat, radość i poczucie wspólnoty pozostają od wielu już lat znakiem rozpoznawczym tej propozycji spędzania wakacyjnego czasu.

O tym, że półkolonie organizowane przez Siostry mają już swoją renomę i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gminy Garbów (i nie tylko) świadczy choćby fakt, iż w ciągu 6 dni od rozpoczęcia zapisów lista została zamknięta z powodu wyczerpania miejsc. I tym sposobem 126 dzieci trafiło „pod skrzydła” sióstr, wychowawców oraz animatorów. Termin „skrzydła” nie jest tu użyty bez powodu, gdyż kanwę programu wychowawczego stanowił film „Rio”, którego głównymi bohaterami są właśnie ptaki. Pozwoliliśmy się przenieść w egzotyczne klimaty także przez hiszpańskie nazwy grup i zajęć warsztatowych, by to, co zwyczajne i dobrze nam znane uczynić trochę bardziej kolorowym i zaskakującym. Hasło tegorocznych półkolonii „rozwinąć skrzydła” dobrze oddaje zasadniczy cel, jaki przyświecał wychowawcom – pomóc uczestnikom rozwijać ich zainteresowania, motywować ich do pokonywania trudności, do budowania relacji w grupie rówieśniczej, a także pokazać bezcenną wartość, jaką jest wolność i źródło, z jakiego można tę wolność czerpać pełnymi garściami, czyli samego Jezusa Chrystusa.

Tegoroczne zajęcia odbywały się w gościnnym i przestronnym Zespole Szkół w Garbowie. Poranną ciszę już przed godziną 10.00 zaczynały wypełniać odgłosy dziecięcych zabaw i muzyki i tak już było, aż do zakończenia półkolonii, czyli do godziny 16.00. Po porannym wprowadzeniu w temat dnia dzieci udawały się na krótkie spotkanie w grupie – by w gronie rówieśników porozmawiać o ważnych sprawach, takich jak zaufanie, odpowiedzialność, relacje rodzinne, skromność, wolność. Po drugim śniadaniu uczestnicy mieli siłę zmierzyć się z zadaniem dnia – np. z podchodami, olimpiadą sportową, czy meczem piłki nożnej i zawodami w zbijaka. Popołudnie na półkoloniach wypełniały zajęcia warsztatowe, podczas których pod opieką wychowawców można było m.in. pouczyć się języka hiszpańskiego, zatańczyć sambę, zrobić sobie lub komuś kolorową bransoletkę, pograć w mało znane już gry podwórkowe, czy wykonać elementy wielkiego globusa.

Były także takie dni, w których cisza panująca w garbowskiej szkole zwiastowała, że dzieci udały się na wycieczkę. Półkoloniści mieli okazję przejechać się kolejką wąskotorową z Karczmisk do Opola Lubelskiego i Poniatowej, gdzie w dość tropikalnych warunkach mogli upiec sobie kiełbaskę na ognisku. Jeden z gorących dni (jak się potem okazało – ostatni z tych słonecznych) spędzili na basenie, korzystając z kąpieli, zjeżdżalni, no i oczywiście opalając się w promieniach słońca. Ostatnim wyjazdem była wycieczka do kina na sympatyczny film o psie ratującym pingwiny.

Ale półkolonie to nie tylko zorganizowane zajęcia i wycieczki, chociaż są one bardzo ważne. Nie zabrakło bowiem czasu na chwile modlitwy, pierwszopiątkową spowiedź czy niedzielną Eucharystię w parafialnym kościele. A wszystko oczywiście w radosnym, salezjańskim klimacie, bo przecież sam Ksiądz Bosko często powtarzał, że chce swoich podopiecznych widzieć zawsze szczęśliwymi, zarówno teraz, jak i w wieczności.

Ostatni dzień półkolonii upłynął pod znakiem dziękczynienia – najpierw Bogu za Jego dobroć, bezpieczne przeżycie tego czasu, pogodę – a wyrazem tych podziękowań była Eucharystia w kościele, a następnie ludziom, bez których pomocy byłoby bardzo trudno zorganizować wydarzenie o takim rozmachu. Osoby, które zechciały odpowiedzieć na zaproszenie do wspólnego świętowania miały okazję zobaczyć przedstawienie, w którym wzięło udział ponad 120 aktorów, czyli praktycznie wszyscy półkoloniści, a także podziwiać sambę, której nauczyli się podczas warsztatów tanecznych. Podwórko przy domu Sióstr wypełniło się dość szczelnie tańczącymi dziećmi i obserwującymi ich z radością rodzicami. I w takim rodzinnym nastroju, po małym poczęstunku, nadszedł moment pożegnania, a właściwie przerwy, bo zapewne zobaczymy się ponownie w przyszłym roku.

s. Kinga Adamiak FMA

06.04.2016

Spotkanie dla dziewcząt

studnia2_min

Początek spotkania godz. 18.00, zakończenie w niedzielę godz. 12.00

Jeśli pragniesz zajrzeć do studni własnego serca przyjdź…by szukać własnej wody…Spotkanie z Samarytanką  może i dla Ciebie będzie orędziem miłości, jakiej pragniesz w swoim życiu.

Czekamy …przy studni…

Kontakt s Anna tel 781 177 420 lub mlodziez@cmw.waw.pl

06.01.2016

Zapraszamy dziewczęta na dni skupienia! 22-24 I 2016

styczen-page-001

Zapraszamy dziewczęta od III kl. gimnazjum i starsze do udziału w dniach skupienia – aby pobyć trochę w ciszy, na modlitwie, by przygotować Bogu pole do tego, by mówił i wskazywał drogę – tę drogę, jaka jest dla Ciebie najlepsza (nie bój się, to nie są spotkania tylko dla osób, które odczuwają powołanie do życia zakonnego, to są spotkania dla wszystkich, którzy chcą odkryć swoją drogę).

Kolejne spotkanie z cyklu 4C poświęcone będzie słuchaniu i odbędzie się w naszym domu w Garbowie k .Lublina

Zgłoszenia prosimy kierować do 18 stycznia.

s. Anna  tel. 781 177 420, mlodziez@cmw.waw.pl

16.11.2015

Niepokalana 2015 – program, informacje

Niepokalana_PROG_2015

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

·         Wiek uczestników – od gimnazjum wzwyż (zasadniczo pracujemy w dwóch grupach – młodszej i starszej, wspólne będą momenty modlitwy i zabawy).

·         Początek spotkania: w piątek 4.12, oficjalne rozpoczęcie o 20.30 (wcześniej kolacja dla dojeżdżających). Zakończenie w niedzielę przed południem (ok 11.00).

·         Co należy ze sobą zabrać?
Potrzebny będzie śpiwór, zmienne obuwiePismo święte (Nowy Testament), notatnik, długopis, ciepłe ubranie – potrzebne podczas sobotniej Mszy i pracy w kościele

·         Prosimy także każdego uczestnika o jakąś słodką lub słoną przekąskę na wspólny stół

·         Opłatę za spotkanie stanowi, jak zwykle – dobrowolna ofiara.

UWAGA! W sobotnie popołudnie przeznaczamy godzinę na „warszaty” – chcemy, aby był to czas twórczych poszukiwań, ale także dzielenia się swoimi pasjami i talentami. Osoby, które chciałyby poprowadzić jakieś spotkanie są proszone o zgłoszenie propozycji do 25 XI do s. Kingi (kingaadamiak(wpisz@)wp.pl). 

 

ROZKŁAD JAZDY:

 

 Piątek:

Przyjazd, rozlokowanie

 od 18.30    Kolacja

19.45    Śpiew, zawiązanie wspólnoty

20.30    Wyrusz ze Mną – wprowadzenie do spotkania

21.15    Praca w grupach

21.45    Z Maryją – modlitwa wieczorna

22.00    Rozmowy niedokończone

23.00    Pora na dobranoc…

Sobota:

 7.45 – 8.20 Możliwość indywidualnej modlitwy w kaplicy, śniadanie

8.30       Wyjście do kościoła parafialnego, śpiew

9.00       Msza święta – Być Z JEZUSEM

10.00 – 12.30 – IŚĆ Z JEZUSEM – jak Piotr i Jan

  JAN-y PIOTR-y
10.00 – 11.00 Spotkania w grupach
w kościele
 

CO ZNACZY IŚĆ Z JEZUSEM?
Spotkanie w domu

 

 JAK PIOTR – IDĘ Z JEZUSEM
11.00 – 11.30 Czas na przerwę
11.30 – 12.30

 

Spotkanie w domu

 

JAK JAN – IDĘ Z JEZUSEM
Spotkania w grupach
w domu

 JAK JA IDĘ Z JEZUSEM
– ŚWIADECTWO

 13.00    Obiad

Czas na zaczerpnięcie świeżego powietrza, śpiew, rekreacja

15.00    Koronka do Bożego Miłosierdzia – w kaplicy

15.20    Warsztaty 

16.20    Przerwa na kawę

17.00    Przemienieni Z JEZUSEM – adoracja Najświętszego Sakramentu,
okazja do sakramentu pokuty

19.00    Nowenna do Niepokalanej, błogosławieństwo NS

19.30    Kolacja

20.15    Prawdziwy Salezjański Pogodny Wieczór z niespodzianką 🙂

21.45    Film na odprężenie po ciężkiej pracy

0.00       Cicha noc…

Niedziela:

 7.30 – 8.00 Śniadanie

8.40       przygotowanie Eucharystii w kaplicy

9.00       Eucharystia (przyjęcie do grona kandydatów na animatorów)

              Podziękowania, pożegnania…

29.10.2015

Niepokalana 2015

Niepokalana 2015_1

Wielkimi krokami nadciąga… wielka przygoda!

Zapraszamy na Niepokalaną, tym razem w klimacie wiązanki Księdza Generała, który zachęca nas do wyruszenia w niezwykłą drogę – Z JEZUSEM…

Zgłoszenia (do 15 XI)przyjmuje s. Kinga – kingaadamiak(tu wpisz znak @)wp.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, zatem kto pierwszy, ten lepszy 🙂

opłatę za spotkanie stanowi dobrowolna ofiara

uczestnicy są proszeni o zabranie śpiworów i koniecznie zmiennego obuwia

program niebawem…

 

 

29.10.2015

Bal Wszystkich Świętych :)

Ależ to był zlot – Aniołowie, Świeci, Błogosławieni… Po prostu święcie i świetnie 🙂 Bal rozpoczęliśmy kolorowym Polonezem, następnie zatańczyliśmy taniec gwiazd, próbując nadąrzyć za zmieniającymi się poleceniami. Wybraliśmy także taneczną wersję króla szczotek, czyli osobę, która najlepiej sobie radzi ze szczotką w tańcu. Niebiańskiej zabawie uważnie przypatrywało się Jury, które na koniec balu nagrodziło wszystkich przebranych za swoich świętych patronów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prosto z nieba 🙂

15.10.2015

Cicho wszędzie, głucho wszędzie…

W sobotę, 17 października w naszym Oratorium zapadła głęboka cisza, oczywiście tylko na chwilę, bo było nas wszystkich prawie 60 osób! Dzielni animatorzy zaprosili nas do podróży, a właściwie zaprosili nasze zmysły, czyli wzrok, węch, słuch, smak i dotyk. Po bardzo ciekawym ćwiczeniu zmysłów udaliśmy się do grup, w których dzielnie zdobywaliśmy nowe umiejętności.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 🙂

06.10.2015

Za siedmioma lasami… 10 X 2015

Wiadomo, bajki każdy lubi…ale czy pamiętamy dokładnie o co w nich chodzi?

Za górami, za lasami, w pięknym jesiennym ogrodzie skryli się bohaterowie różnych bajek. Zygzak i Elza cichutko przycupnęli pod krzaczkiem, krasnoludki usiadły na ławce a Olaf wszedł pod zjeżdżalnię. Na szczęście nasze super drużyny dzięki współpracy odnalazły wszystkie zaginione postacie i mogliśmy przejść do dalszych zabaw, oczywiście także związanych z bajkami np. odgadywanie melodii. Nawet stare wieczorynki nie sprawiły nam kłopotów! Był też seans kinowy…

Wspaniałym zakończeniem naszego oratoryjnego spotkania może być opowiadanie Gienka o prawdziwej przyjaźni. To co dobre szybko się kończy…

A więc do zobaczenia w sobotę!

nAK

29.09.2015

Uwaga! Cyrk na sygnale!

W sobotę, 3 października przyjechali do nas cyrkowcy z Klaunolandii. Niestety ich namiot cyrkowy zepsuł się, więc podzieliliśmy się na trzy grupy i zbudowaliśmy dla nich nowe.

Ułożyliśmy także piosenki o cyrku i układy akrobatyczne, które zaprezentowaliśmy sobie nawzajem. Na koniec pozowaliśmy do zdjęć (zobacz je w galerii). Po warsztatach czekał na nas podwieczorek w postaci kolorowych, prawdziwie cyrkowych chrupek kukurydzianych 😀

Jak na październik przystało – nasze oratoryjne spotkanie zakończyliśmy odmówieniem Dziesiątki Różańca.

PP

11.07.2015

Niepotrzebne mi są światła, bo na torze zawsze jest jasno – zakończenie Półkolonii

Świętość radosna, codzienna, prosta i zwyczajna – to zaproszenie które na zakończenie półkolonii skierował do nas Ksiądz Bosko. Dzisiejszy dzień wypełniony był wieloma słowami i gestami wdzięczności, wzajemności, życzliwości… Wspólna Msza św. w kościele parafialnym, występy dzieci: teatr, tańce, prezentacje warsztatów… podziękowania, podziękowania, podziękowania… i później, przy pięknej pogodzie, rodzinne świętowanie… radosne, pełne pokoju i dobroci 🙂

Kochani Półkolonijni Przyjaciele! Wyścig o „Złoty Tłok” zakończony, nagrody rozdane… Wiem, że większość z Was najchętniej już w poniedziałek przybyłaby przed nasz dom, by ponownie powitać się słowami: „Cześć, czołem wesoła półkolonio!”, a jednak… czas tegorocznych półkolonii się skończył 🙁 Dziękujemy za Waszą obecność, wspólną zabawę; dziękujemy Waszym Rodzicom za zaufanie i powierzenie Was naszej opiece; dziękujemy wszystkim Siostrom, wychowawcom, animatorom za współpracę, zaangażowanie i wspólne budowanie domu dla dzieci i młodych. Od września czekamy na Was wszystkich w oratorium 😉 Do zobaczenia!