Oratorium św. Jana Bosko w Garbowie

Oratorium

Co to jest ORATORIUM?

Oratorium w takiej formie, jaką można spotkać w wielu miejscach, w których pracują Salezjanie i Salezjanki, bierze swój początek od św. Jana Bosko. Ten znany z wielkiej troski o młodzież kapłan, rozpoczął dzieło swego życia od zwyczajnej rozmowy z chłopcem, którego spotkał w jednym z turyńskich kościołów.
Ksiądz Bosko zaproponował mu naukę katechizmu i zachęcił go, by następnym razem przyszedł do niego ze swoimi kolegami, którzy także pragną się uczyć i razem bawić. Wydarzenie to miało miejsce 8 grudnia 1841.

W ciągu kilku lat oratorium rozrosło się w szkoły, zakłady, miejsca pracy i rozrywki dla tysięcy młodych, którzy przyjemnie i pożytecznie zarazem, spędzali swój wolny czas. Ksiądz Bosko pragnął, by jego wychowankowie stawali się dobrymi chrześcijanami i uczciwymi obywatelami.
Ten cel także i dzisiaj przyświeca wychowawcom salezjańskim, obecnym na wszystkich kontynentach świata.

Garbowskie oratorium ma swoją siedzibę w domu sióstr i jest otwarte w soboty, w godzinach 14.00 – 17.00. Zajęcia są bezpłatne i może w nich wziąć udział każdy, od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż (bez ograniczeń).

Podczas spotkań w oratorium można pobawić się z rówieśnikami, rozwijać swoje zainteresowania plastyczne, muzyczne, doskonalić umiejętności sportowe i taneczne. W zorganizowaniu zajęć pomagają animatorzy, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy oraz dając dobry przykład swojego zaangażowania i pomocy młodszym od siebie.
Oratorium włącza się również w dzieło wspierania misjonarzy, przygotowując Kiermasz Misyjny, Kolędników Misyjnych oraz własnoręcznie wykonując kartki świąteczne.

Wszystkich, którzy chcieliby do nas dołączyć, zapraszamy w najbliższą sobotę, czekamy na Was!

Czy świeci słońce, czy pada deszcz, oratorium w sobotę jest!!!

Już od wielu lat w sobotnie popołudnia (a dawniej poranki) w naszym domu nie cichną głosy zabawy i wesołych rozmów. To nie przedszkolaki, ani nie siostry – to dzieci i młodzież, która swój wolny od szkoły czas spędza z przyjaciółmi w salezjańskim oratorium. W tym roku: zabawy, nauka gry na gitarze, konkursy z nagrodami, zajęcia teatralne, taneczne, sportowe… wyjazdy – niespodzianki i wiele innych atrakcji !

Dla starszych proponujemy:

  • BMW – Bardzo Mali Wychowawcy (klasa VI, I G)
  • Kandydaci na Animatorów (od II G)

A w soboty DLA MŁODZIEŻY – STREFA BOSKO!